MSPI, mi ez?
MSPI: Az Európai Unióban mintegy 50 millió olyan személy él, aki egy nemzeti kisebbség vagy kisebbségi nyelvi közösség tagja. A kisebbségek nagyban hozzájárulnak Európa nyelvi és kulturális sokszínűségéhez. Más európaiakkal közösen szeretnének az Európai Unió jövőjének meghatározói lenni; egy olyan jövőé, amelyben nem csak a hivatalos nyelveket és a domináns kultúrákat, hanem az őshonos kisebbségeket is számba veszik. A kisebbségi közösségek védelmet és támogatást akarnak identitásuk megőrzésében. Erről szól a Minority SafePack. Ez egy olyan törvényjavaslat-csomag, amely a nemzeti kisebbségek biztonságát szeretné szavatolni, egy olyan EU-s jogszabály-gyűjtemény, amely lehetővé teszi a kisebbségi, nyelvi jogok és a kultúrák védelmének szorgalmazását.
Forrás itt.
Mit tartalmaz, milyen célokat tűz ki?
Az MSPI szeretné elérni, hogy az Európai Unió vállaljon felelősséget, az európai kulturális és nyelvi sokféleség valódi támogatója legyen, és hogy a kisebbségi jogok védelmére vonatkozó koppenhágai kritériumokat az EU tagállamai is tartsák szem előtt.
Célok:
- Nyelvek eltűnésének megállítása Európában
- Kisebbségi kultúra védelme
- Egyenlő esélyek a nyelvhasználatban, az anyanyelv használata az oktatásban és a hivatalos helyeken
- Határon áthúzódó regionális együttműködések
- Geoblocking eltörlése
- Jogokat a hontalan kisebbségeknek
Forrás itt.
EURÓPAI POLGÁRI KEZDEMÉNYEZÉSEK
2012. április 1-jétől a lisszaboni szerződés értelmében vadonatúj eszköz áll az uniós polgárok rendelkezésére, amely lehetővé teszi, hogy részt vegyenek az EU politikájának alakításában. A Lisszaboni Szerződéssel hatályba lépő polgári kezdeményezés lehetővé teszi, hogy az uniós tagállamoknak legalább az egynegyedét képviselő 1 millió polgár kérje az Európai Bizottságot, hogy a hatáskörébe eső területeken jogszabályra irányuló javaslatot tegyen.
Mikor, hogy kezdődött?
A Minority Safepack története a 2012-es moszkvai FUEN kongresszuson kezdődött, ahol az RMDSZ felvetette a polgári kezdeményezés ötletét, mellyel az európai kisebbségek javát szolgálnák. A kezdeményezők (FUEN, YEN, SVP, RMDSZ) egy együttműködési megállapodást írtak alá és az első megbeszélésen meghatározták a célokat és megállapodtak abban, hogy összegyűjtik az 1 millió aláírást a 2014-es európai parlamenti választásokig.
2013-ban nyújtották be a kezdeményezést az Európai Bizottsághoz, amely még ebben az évben elutasította a bejegyzést arra hivatkozva, hogy „nyilvánvalóan kívül esik az EB azon jogkörén, amely felhatalmazná, hogy jogalkotási javaslatot tegyen”. A kezdeményező bizottság 2013. novemberében megtámadta az elutasítást az EU luxembourgi Törvényszékén. A luxemburgi bíróság 2017. február 3-án a kezdeményező félnek adott igazat, hatályon kívül helyezte az EB korábbi elutasító döntését. 2017 áprilisában bejegyezték a Minority Safepack polgári kezdeményezést az Európai Bizottságnál és egy év állt rendelkezésre az 1 millió aláírás összegyűjtésére.
Mérföldkövek
A polgári kezdeményezés javaslata
A Minority SafePack Kezdeményezés tizenegy saját javaslatot tartalmaz, ezekből kilencet iktatott az Európai Bizottság, melyek a következők:
- EU-s ajánlás a kulturális és nyelvi sokféleség védelméért és előmozdításáért az Unióban
- Támogatási programok biztosítása a nyelvi közösségek számára,
- Nyelvi sokféleségi központ létrehozása
- A támogatási programok módosítása úgy, hogy azok a kis régiókban élő és kisebbségi nyelvet beszélő közösségek számára elérhetőek legyenek
- Kutatás a kisebbségek Európa szociális és gazdasági fejlődéséhez való hozzájárulásának értékéről
- Az állam nélküli kisebbségek (pl. romák) egyenlősége
- Egységes európai szerzői jog, amely értelmében a szolgáltatásokhoz és közvetítésekhez anyanyelven lehessen hozzáférni
- Szolgáltatói és hozzáférési szabadság az audiovizuális tartalmakhoz a kisebbségi régiókban
- A kisebbségi közösségeket, médiát és örökségvédelmet támogató tevékenységek tömbösített felmentése.
Jövőbeni tervek, elvárások, programok, fontos dátumok
Az Európai Parlament nyilvános meghallgatásának kitűzése. A FUEN brüsszeli irodájának tájékoztatása szerint októberre tűznék ki a meghallgatást, de a parlament hivatalosan csak szeptemberben fog dönteni a pontos dátumról.
Az Európai Bizottság Közleményének kiadási kötelezettségét hat hónappal meghosszabbították.
A FUEN szerepe
Az Unió tagállamai különbözőképpen viszonyulnak a kisebbségvédelem kérdéséhez: egyes tagállamok nem ismerik el a területükön élő kisebbségeket, vagy nem foglalkoznak az ott élő kisebbségek jogos törekvéseivel. Más tagállamok felkarolják a kisebbségvédelem kérdését. A FUEN (Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója) úgy gondolja, a kisebbségvédelem nem tartozhat kizárólag nemzeti hatáskörbe. Céljuk megerősíteni az Európa Tanács rendelkezésére álló jogi eszköztárát és szankcionálási mechanizmust, illetve elfogadtatni egy Európai Uniós szintű kisebbségvédelmi kerettörvényt. A FUEN szervezte a Minority SafePack Európai Polgári Kezdeményezés aláírásgyűjtő kampányát, ő teremtette meg az őshonos nemzeti kisebbségek és nyelvcsoportok jogaiért indított polgári kezdeményezést, melyet 1,128,385 európai polgár írt alá, 11 EU-s tagállamban meghaladva a megadott nemzeti küszöböt. Az aláírásgyűjtő kampány új lendületet, erősebb európai jelenlétet kölcsönzött a szervezetnek. (Forrás itt: www.fuen.org )